Venezuela çift haneli büyüdü; enflasyon düşüyor

Venezuela Merkez Bankası (BCV) Başkanı Calixto Ortega, ülke ekonomisinin geçen yıl çift haneli büyüme rakamlarına ulaştığını bildirdi. Venezuela ayrıca dünyadaki en yüksek enflasyona sahip ülke unvanını da Zimbabve’ye devretti. Venezuela Merkez Bankası verilerine göre ülkede temmuzda aylık enflasyon yüzde 7,5 olurken, yıllık enflasyon da yüzde 137’ye geriledi.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro başkanlığında, iş insanlarının katılımıyla bir etkinlikte konuşan Ortega, Venezuela ekonomisinin 2021’in üçüncü ve dördüncü çeyreğinde sırasıyla yüzde 14,65 ve yüzde 19,07 büyüdüğünü söyledi. Ortega, bu yılın ilk üç ayında yüzde 17,04 ve Nisan-Haziran ayları arasında ise yüzde 18,7 büyüme tahmin ettiklerini bildirdi.

Döviz ve para politikalarının güçlendirilmesinin temel hedefleri olduğunu vurgulayan Ortega, “2022’nin geri kalanı ve gelecek yıl hakkında iyimser olmak için yeterli nedenlerimiz var.” ifadesini kullandı.

Ortega, enflasyonun istikrara kavuşturulacağını ve büyüme aşamasına güçlü şekilde devam edileceğinin altını çizerek, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) bilgilerinin güncelleneceğini kaydetti.

Tek haneli enflasyon hedefi

Maduro ise Ortega’nın yaptığı sunumun ardından ekonomik verileri alkışlayarak, ülkenin 2023-2024 yılları arasında tek haneli yıllık enflasyona ulaşacağına inandığını belirtti.

Devlet Başkanı Maduro, 16 Ocak’daki açıklamasında, ulusal para birimi Bolivar’da, ekonomik işlemlerde yüzde 65 artış görüldüğünü, ekonomik toparlanmanın artarak süreceğini ifade etmişti.

Dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip Venezuela, 1 Ekim 2021’de para biriminden altı sıfır atılmıştı.

Enflasyonda 5. sıraya geriledi

Bir dönemler 6 haneli enflasyonları gören Venezuela’da, enflasyon temmuz itibariyle yıllık yüzde 137’ye gerilerken, ülke en yüksek enflasyona sahip 5. ülke konumuna geriledi. Türkiye ise yüzde 79,6’lık enflasyonla Venezuela’nın arkasından 6. sırada geliyor.

Zimbabve, yüzde 257’lik enflasyonla ilk sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 168’lik oranla Lübnan yer alıyor.

Yüzde 149’luk enflasyonla Sudan üçüncü, yüzde 139’luk enflasyonla Suriye dördüncü sırada. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.