Ukrayna'da gizli laboratuvarlarda biyolojik silah mı üretiliyor?

Rus askeri güçlerine bağlı Radyasyon, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetleri Komutanı İgor Kirillov, mart ayı başlarında yaptığı açıklamada, Pentagon’un eski Sovyetler Birliği coğrafyasında askeri biyolojik programlar yürüttüğünü iddia etti.

Söz konusu laboratuvarın Ukrayna’nın Lviv, Harkiv ve Poltava kentlerinde bulunduğunu ve bunların imha edildiği bilgisini paylaşan Kirillov, burada “veba, şarbon, bruselloz, difteri, salmonelloz, dizanteri patojenleri izine rastlandığını” ileri sürdü.

Kirillov ayrıca, “Ukrayna’da 30 biyolojik laboratuvarı içeren ağ oluşturuldu. Bunlar, bilimsel araştırma ve sıhhi epidemiyolojik olarak iki türdür. Askeri kuruma bağlı Black and Veatch şirketi, söz konusu projelerin uygulanması sürecinde yer alıyor.” dedi.

Beyaz Saray’dan “biyolojik laboratuvar” açıklaması

Rusya’nın açıklamalarını ‘komplo teorisi’ olarak niteleyen Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, “Moskova’nın Ukrayna’da ABD’ye ait olduğunu söylediği biyolojik laboratuvar ve kimyasal silah iddialarını not ettik. Çinli yetkililerin de bu iddiaları dillendirdiğini görüyoruz.” dedi.

Psaki, söz konusu ‘dezenformasyonun’ Rusya’da devlet destekli medya tarafından yayıldığını da söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.