Ukrayna liderinden Fransız markalarına çağrı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Fransız şirketleri Renault, Auchan ve Leroy Merlin’in “Rusya’nın savaşının sponsoru” olmayı, kadın ve çocukların “öldürülmesi” için Rusya’yı finanse etmeyi bırakması gerektiğini belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, video konferans yoluyla Fransa Parlamentosuna hitap etti.

Rusya’nın, Ukrayna’nın Mariuopol kentine düzenlediği saldırıları Verdun Savaşı’na benzeten Zelenski, Rus ordusunun üniversitelere, hastanelere ve her türlü yapıya saldırı düzenlediğini söyledi. Zelenski, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un çabalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek Fransa’dan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne daha fazla destek olmasını ve savaşın sona erdirmesini beklediklerini belirtti.

“Kadın ve çocukların öldürülmesi için Rusya’yı finanse etmeyin”

Fransız şirketlerin, Rusya’yı terk etmesi gerektiğini ifade eden Zelenski, Renault, Auchan ve Leroy Merlin’in “Rusya’nın savaşının sponsoru” olmayı, kadın ve çocukların “öldürülmesi” için Rusya’yı finanse etmeyi bırakması gerektiğini söyledi.

Zelenski’nin talebi üzerine milletvekilleri ve senatörler savaşta hayatını kaybeden Ukraynalılar için bir dakika saygı duruşunda bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir