Suriye lideri Esad'tan Birleşik Arap Emirlikleri'ne tarihi ziyaret

Beşar Esad Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) cuma günü gitti. Suriye ile yeniden sıcak ilişkiler kurmak isteyen yöneticilerle bir araya geldi.

Bu hareket Suriye’ye daha önce soğuk davranan Arap komşularının aralarındaki buzları eritmeye niyetli olduğunu gösteriyor.

Amerika ise Esad’ın gerçekleştirdiği  bu ziyareti, ‘büyük bir hayalkırıklığı’ olarak nitelendirdi.

Son zamanlarda ismi bazı kötü olaylarda geçen Dubai’nin milyarder hükümdarı Şeyh Muhammed El Maktum da görüşmede yer aldı.25 çocuğundan biri olan Latifa, 2018 yılında Dubai’den kaçmaya çalışmış. Sonrasında rehin tutulduğunu açıklamış ve hayatından endişe ettiğini söylemişti.

ABU DABİ’YE DE GİTTİ

Esad ayrıca Veliaht Prens Şeyh Muhammed bin Zayed al-Nahyan ile görüşmek için BAE’nin başkenti Abu Dabi’ye gitti. BAE devlet medyasına göre, “Suriye Arap bölgesinin güvenliği için temel direk ve BAE aralarındaki işbirliğini güçlendirmek için oldukça istekli”

Konuşulan bir diğer konu ise BAE’nin Suriye’ye nasıl siyasi ve insani destek sağlayabileceğiydi. Ülkeler arasındaki ticaretin nasıl teşviklendirileceği de görüşüldü.

Cumhurbaşkanı Esad, Manchester City Futbol Kulübü’nün sahibi Şeyh Mansour Bin Zayed Al Nahyan ile de fotoğraf karesinde yer aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.