Sri Lanka'da halk başkanlık konutunu bastı

Sri Lanka’da ekonomik kriz protestoları için sokağa çıkan kitle Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın evini bastı. Rajapaksa’nın kaçtığı iddia ediliyor.

AFP’nin aktardığı habere göre, ekonomik kriz nedeniyle hayat şartlarının ağırlaştığı Sri Lanka’nın başkentinde uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen protesto gösterileri düzenleniyor.

Protestocuların evinin etrafını sarması üzerine Sri Lanka Devlet Başkanı’nın kaçtığı aktarıldı.

Sri Lanka medyasının aktardığı habere göre, protestocular kaçan Devlet Başkanı Rajapaksa’nın evini bastı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMİŞTİ

Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da bugün yapılması planlanan büyük protesto öncesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ile Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin istifası talebiyle Kolombo’da yapılması beklenen geniş çaplı protesto öncesinde önlemler alınmıştı.

Kolombo ve civarında yerel saatle 21.00’de sokağa çıkma yasağı başlamıştı.

ÖĞRENCİLERDEN PROTESTO

Siyah giyinen binlerce öğrenci, Kolombo’da Rajapaksa ve Wickremesinghe’nin istifası talebiyle protesto gösterisi düzenledi.

Ellerinde siyah bayrak taşıyan öğrenciler, “Yeter – şimdi gidin” yazılı pankartlar taşıdı.

20-30 Haziran’da bulundukları Kolombo’da Sri Lankalı yetkililerle görüşen Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti ile Sri Lanka yönetimi arasında “kurtarma paketi”ne ilişkin görüşmeler sürüyor.

Sri Lanka anayasasına göre, kendi rızasıyla istifası etmediği sürece bir devlet başkanının görevden alınması neredeyse imkansız.

SRİ LANKA’DAKİ DURUM

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisinin çevresinde 9 Mayıs’ta toplanan mşolğ ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo’da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekilinin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.