Savaşın göbeği Ukrayna'da futbol ligi başlıyor

Rusya’nın Ukrayna’yı 24 Şubat’ta işgal etmesinin ardından ara verilen ve 2021-22 sezonu tamamlanamayan Ukrayna Futbol Ligi’nde yeni sezon bugün başlıyor.

Ukrayna Futbol Ligi, bugün TSİ 13.00’te Shakhtar Donetsk ve Metalist 1925 takımları arasında oynanacak maçla başlıyor. 18 takımlı oynanmasına alışkın olduğumuz lige bu yıl 16 takım katılıyor. Rusya’nın işgali altındaki Mariupol şehrinin takımı Mariupol FC ve Rusya’nın saldırıları nedeniyle stadı ağır hasan alan Desna, ligden çekilme kararı aldı.

Türkiye’de oynanması da düşünülmüştü

Ukrayna Ligi’nde bütün maçlar, başta Kiev olmak üzere Ukrayna’nın batısında bulunan şehirlerde oynanacak. Yaz aylarının başında maçların Polonya ve Türkiye’de oynanması gündeme gelmişti ancak bu fikirden vazgeçildi. Futbol karşılaşmaları, ağır güvenlik önlemleri altında seyircisiz oynanacak.

Al Jazeera’ye konuşan Shakhtar Donetsk’in deneyimli orta saha oyuncusu Taras Stapanenko ”Futbol oynadığım zaman, savaşı düşünmüyorum. Ülkemiz için oynamalıyız” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna futbolunu takip eden gazeteci Andrew Todos ise ”Maçların Ukrayna’da oynanmak istemesi bir diğer önemli sembol. Bence en önemli kısım, Rusya ile savaştayken devamlılığı ve kararlılığı gösterebilmek” dedi.

 

 

Kaynak: T24

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.