Rusya, Suriye operasyonuna kapıyı kapattı: "Kesinlikle kabul edilemez"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yeni bir askeri harekat yapmasının kabul edilemez olacağını belirtti. 

Moskova’da Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad ile bir basın toplantısı düzenleyen Lavrov, “Suriye’de askeri hamlelerin tırmandırılması kabul edilemez olur” dedi.

Lavrov, Rusya ve Suriye’nin “yeni bir askeri harekatı önlemek için” Türkiye ile müzakere yapmak istediklerini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyine yeni bir askeri harekat yapılabileceğinin sinyallerini vermesinden bu yana Moskova, olası harekata karşı olduklarına dair birçok kez açıklama yaptı. Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Başkanı ile görüştükten sonra Putin’in kendisine “Suriye’deki sorunları Şam’la çözme” mesajı verdiğini bildirmişti. 

ABD de “Suriye’nin kuzeyindeki ateşkes hatlarının korunmasını istediklerini” belirterek yeni bir harekata karşı olduklarının sinyallerini vermişti. 

Ankara geçen haftalarda Şam’la normalleşme sürecine girilebileceğine dair sinyaller verirken Erdoğan geçen hafta Ukrayna ziyareti dönüşünde gazetecilere, “Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok” demişti.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.