Rusya, NASA astronotunu uzayda bırakacak iddiası!

Ukrayna ve Rusya arasındaki kriz, Batılı ülkeler ile Rusya’nın uzayda büyük sorunlar yaşamasına yol açtı. Uzaydaki ikili ilişkileri askıya alan uzay ajansları, Uluslararası Uzay İstasyonu çalışmalarında bile karşı karşıya geldi.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın, uzay istasyonundaki astronotları “kendi hallerine” bırakabileceğine dair söylentiler ortaya çıktı. Fakat Rusya uzay ajansı (Roscosmos), Uluslararası Uzay İstasyonunda mahsur kalan Amerikan astronotunu uzayda bırakmayacağını doğruladı.

NASA astronotu Rusya ile Dünya’ya dönecek mi?

Sosyal medyada kısa sürede viral hale gelen bir Rus devlet medyası iddiası, Rusların Uluslararası Uzay İstasyonunu terk edeceğini ve Rusya’nın, itiş gücünü kontrol ettiği için ISS’i yörüngeden çıkaracağını söylemesiyle çığ gibi büyüdü.

Rus kozmonotların Amerikalı astronot Mark Vande Hei’ye veda ettiği ve Amerikan astronotu geride bıraktığı görülüyor. Ancak dünya rekoru olarak uzayda 300 günden fazla kalan Vande Hei’nin, ISS’te mahsur bırakılmayacağı öğrenildi.

Vande Hei için önceden planlanmış dönüş yolculuğu yaklaşıyor olmasına rağmen insanlar endişelenmeye başlamıştı. Hatta videonun bir bölümünde Rus uzay yöneticilerinin, “Her şey devam ederken Vande Hei’yi uzayda bırakın” dediği iddia edildi.

Rusya ise uzay çalışmalarındaki gerginliğe rağmen böyle bir hatayı asla yapmayacağını söylüyor. Roscosmos’tan NASA astronotuyla ilgili gelen açıklama şu şekilde:

“Amerikalı astronot Mark Vande Hei, Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov ile birlikte Rus Soyuz MS-19 uzay aracıyla 30 Mart’ta Dünya’ya dönecek. Roscosmos, ortak olarak güvenilirliğinden asla şüphe uyandırmayacaktır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir