Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'a hava sahaları kapatıldı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Sırbistan ziyareti, üç ülkenin hava sahası engeli koymasının ardından iptal edilmesine ilişkin Lavrov’dan açıklama geldi.

‘Sırbistan ile ilişkilerimizi kimse bozamaz’ diyen Lavrov, “Hava sahası engeli kararının emsali yok. Sırp mevkidaşımı Moskova’ya davet ettim umarım bir engel olmaz.” dedi.

Lavrov, “Bu, AB ve NATO için bir kural haline geldi. Giderek daha fazla gerçeklerden korkuyorlar.” ifadelerini kullandı.

“DÜŞMANCA BİR EYLEM”

Kremlin’den konuya ilişkin yapılan açıklamada ise “düşmanca bir eylem” ifadeleri kullanıldı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Üst düzey programların engellenmesi diplomatik sorunlara neden olabilir. Ama Moskova’nın ülkelerle dostça temaslarını engelleyemeyecekler.” dedi.

LAVROV’UN ZİYARETİ İPTAL EDİLDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Sırbistan ziyareti, üç ülkenin hava sahası engeli koymasının ardından iptal edildi.

Sırp medyasındaki haberlerde, Lavrov’un Sırbistan ziyaretinin, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’ın Lavrov’un uçağına geçiş izni vermemesi nedeniyle iptal edildiği kaydedildi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in üç ülkenin kararıyla ilgili bugün Rusya’nın Belgrad Büyükelçisi Aleksandar Bocan-Harcenko ile görüşeceği ve gün içerisinde ulusa sesleniş konuşması yapacağı belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir