Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Kiev’in müzakereleri geciktirdikçe Moskova ile anlaşmasının zorlaşacağını söyledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna ile müzakereleri reddetmediklerini ancak Kiev’in bunu geciktirdikçe Moskova ile anlaşmaya varma olasılığının zorlaşacağını açıkladı.

Lavrov, Rossiya-1 devlet kanalında katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Parlamentosu’nun alt kanadı Devlet Duması yetkilileri ve parti liderleriyle yaptığı görüşmede ülkesinin Ukrayna’daki tutumunu anlattığını bildirdi.

Rusya ’nın Ukrayna ile müzakereleri reddetmediğini söyleyen Lavrov, ”Putin, müzakereleri reddedenlerin, bu süreci ne kadar geciktirirlerse, bizimle müzakere etmenin onlar için o kadar zor olacağını anlamaları gerektiğini belirtti ” dedi.

”Aktif olarak destekleniyorlar, hatta şımartılıyorlar”

Lavrov, Kiev yönetiminin ”müzakerelerin sadece Ukrayna’nın zaferinden sonra ve Rusya’nın Ukrayna topraklarından ayrıldığında olabileceğini” ifade ettiğini anımsatarak, ”Bize şartlarını empoze ederek konuşmaya hazır olacaklar. Bu konuda onlar Londra, Washington, Brüksel tarafından aktif olarak destekleniyorlar, hatta şımartılıyorlar. Onların seçimi bu ise, özel askeri operasyon çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in belirlediği hedeflere nasıl ulaşılacağını biliyoruz ” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ile Rus heyetleri arasında İstanbul’da anlaşmaya ulaşılmasından iki gün sonra Buça’da yaşanan olaylarla ilgili Batı’dan hala bilgi alamadıklarını belirten Lavrov, burada tüm suçu Rusya’ya yıkanların, Rus ordusundaki iddialarla ilişkili isimleri, aynı Skripal olayında olduğu gibi vermediklerini aktardı.(AA)

 

Kaynak: T24

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.