Rus işgalinin 36. günü

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı saldırılar 36. gününde de devam ediyor.

Moskova, 31 Mart’ta Moskova saatiyle 10.00’dan itibaren yalnızca insani amaçlarla ateşkes ilan ettiğini duyurarak, sivillerin ve yabancı vatandaşların Mariupol’dan Zaporijya’ya tahliyesi için ek bir insani koridor açılacağını bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, “31 Mart 2022 10.00’dan itibaren yalnızca insani amaçlı ‘sessizlik rejimi’ ilan edildi ve siviller ile yabancıların tahliyesi için insani koridor açıldı. Bu insani operasyonun başarılı bir şekilde uygulanması için, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi temsilcilerinin doğrudan katılımıyla yürütülmesi önerilmektedir” dedi.

Beyaz Saray, Putin’in Ukrayna savaşı konusunda yanlış yönlendirildiğini, bunun Putin ile Rus askeri yetkililer arasında gerilime yol açtığına dair ellerinde bulgu olduğunu açıkladı.

İstanbul’da yapılan görüşmelerin sonuçlarını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “İstanbul’da yapılan görüşmelerin sonuçlarını olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Bu henüz nihai sonuç değil. Ukraynalı müzakerecilerin, nükleer dışı statü ve NATO çerçevesi dışında güvenliğini sağlama gereğinin teyit etmesini Ukraynalı meslektaşlarımızın meseleleri anlamaları açısından önemli bir ilerleme olarak görüyorum” dedi.

Dün gece

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, son 24 saatte Rusya’nın, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kuzeyindeki güçlerinin yüzde 20’sini başka bölgelere kaydırmak üzere çektiğini açıkladı.

Kirby, “Son 24 saat içinde Rusya’nın Kiev çevresine konuşlandırdığı askerlerinin ve taktik taburlarının küçük bir kısmını kaydırmaya başladığını gördük. Yaklaşık yüzde 20’sini” dedi.

Çekilen güçlerin geldikleri üslere dönmediklerini belirten Kirby, “Ruslar gerilimi düşürme konusunda samimi ise bunu iddia ediyorlar, o çekilen askerleri kendi garnizonlarına gönderirlerdi. Ama bunu yapmıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü, bahsi geçen yüzde 20’lik askerin Gostomel civarından çekildiğini belirtirken, bazı Rus güçlerinin Çernobil civarından da çekilmeye başladığını gördüklerini kaydetti.

Beyaz Saray: Putin, askeri danışmanlarınca yanıltıldığını düşünüyor

Beyaz Saray, ellerinde Rusya lideri Vladimir Putin’in, askeri danışmanları tarafından yanıltıldığını düşündüğü ve bu durumun Putin ve askeri lider kadrosu arasında gerilim yarattığına dair istihbarat bulunduğunu açıkladı.

Beyaz Saray İletişim Direktörü Kate Bedingfield, gazetecilere yaptığı açıklamada “Putin’in Rus Ordusu’nun ne kadar kötü bir performans gösterdiği ve ambargoların Rus ekonomisine nasıl bir darbe vurduğu konusunda yanlış yönlendirildiğine inanıyoruz, çünkü üst düzy danışmanları doğruyu söyleyemeyecek kadar kendisinden korkuyor” dedi.

Bedingfield, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ülkeyi uzun vadede zayıflatacak bir “stratejik fiyasko olduğunun giderek daha açık görüldüğünü” savundu.

Beyaz Saray yetkilisi ayrıca, “Rusya’nın daha önce saldırmayacağını söylediği yerlerde saldırdığını ve ilerlediğini gösteren kanıtlar görmeye devam ettiklerini” vurguladı.

Rusya, Salı günü doğudaki Donbas bölgesine odaklanmak için başkent Kiev ve kuzeydeki Çernihiv kentlerindeki askeri faaliyetlerini azaltacağını söylemişti.

Zelenski: Kimsenin sözüne inanmıyoruz. Savaş alanında gerçek bir durum var

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya-Ukrayna heyetinin İstanbul’da yaptığı görüşmelerden sonra Rusya Savunma Bakanlığı’nın, Kiev ve Çernihiv bölgelerine saldırıları azaltma kararına rağmen saldırıların hala sürdüğüne işaret etti.

Ukrayna topraklarının her karışı için savaşmaya devam edeceklerini belirten Zelenski, “Evet, devam eden bir müzakere süreci var. Ama bunlar hala boş sözler. Şimdiye kadar hiçbir özelliği yok. Rus birliklerinin Kiev ve Çernihiv’den çekildiği iddiasıyla ilgili başka sözler de var. İddiaya göre işgalcilerin bu yönlerdeki faaliyetleri azaltılacak. Bunun bir oyalama değil, çekilmenin sonuçları olduğunu biliyoruz. Savunucularımızın çalışmalarının sonuçları. Ancak aynı zamanda Donbass’ta yeni saldırılar için Rus birliklerinin biriktiğini de görüyoruz ve bunun için hazırlanıyoruz. Kimseye inanmıyoruz, güzel sözlere. Savaş alanında gerçek bir durum var. En önemlisi hiçbir şeyden vazgeçmeyeceğiz ve topraklarımızın her bir karışı için halkımızın her biri için savaşacağız” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden ile bir görüşme yaptığını aktaran Zelenski, “ABD Başkanı Biden ile bir görüşme gerçekleştim. Çok detaylıydı. Bir saat sürdü. Elbette, 1 milyar dolarlık yeni insani yardım paketi ve 500 milyon dolarlık doğrudan bütçe desteği için ABD’ye teşekkür ettim. Şu an dönüm noktasında olduğumuzu belirttim. Başkan Biden’a Ukrayna’nın neye ihtiyacı olduğunu söyledim. ABD’nin ilkeli desteğine sahibiz ve şimdi, demokratik dünyanın tüm gücünü göstermek için Ukrayna’ya yardım etmek özellikle önemlidir. Eğer birlikte özgürlük için savaşmak istiyorsak, ortaklarımıza danışıyoruz. Gerçekten birlikte özgürlük ve demokrasimizi korumak için savaşıyorsak o zaman bu zor zamanda yardım talep etme hakkımız var” dedi.

Ukrayna: Rus ordusu Herson bölgesinde referandum hazırlıklarına başladı

Rusya ordusunun, beşinci haftası geride kalan savaşta, Karadeniz kıyısında yer alan ve Kırım’a sınırı olan Herson bölgesinde referandum hazırlıklarına başladığı bildirildi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının Facebook hesabından yapılan açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşının 35’inci gününde son durum değerlendirildi.

Açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna’nın güneyinde geçici olarak işgal edilen topraklarını kontrol etmek için askeri ve sivil bir yönetim oluşturmaya çalıştığı belirtildi.

Ayrıca ordunun, Herson bölgesinde, Herson Halk Cumhuriyeti adı altında sözde devlet oluşturulması konusunda referandum hazırlıklarına başladığı ifade edildi.

“Karadeniz’den “Kalibr” füzeleri ile vurulma tehdidi devam ediyor”

Karadeniz’de Kalibr deniz tabanlı seyir füzeleri ile donatılmış gemilerin bulunduğu belirtilen açıklamada, ülkede askeri, sanayi ve lojistik altyapıların bu füzelerle vurulma tehdidinin devam ettiği ifade edildi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, 2014’te ilhak edilen Kırım’daki Sivastopol Deniz Üssünde, Amiral Makarov adlı firkateynindeki kalibre tipi seyir füzeleri ile ikmalinin tamamlandığı bilgisini paylaştı.

“Rus ordusu Ukrayna’nın doğu sol yakasında yoğunlaşıyor”

Açıklamada, Ukrayna’nın doğu sol yakasında ek takviye çalışmalarını devam ettiren Rus ordusunun, sabotaj ve keşif faaliyetleri yürütmeye odaklanarak arka güvenliği sağlamak için önlemler almaya yoğunlaştığı bildirildi.

Rus ordusunun Çernigiv şehrini önümüzdeki günlerde ablukaya alma girişiminde bulunacağı ve Kramatorsk ile Pokrovsk yönlerinde bir saldırı gerçekleştirmesinin beklendiği belirtilen açıklamada, Harkov şehrinin abluka faaliyetlerinin sürdüğü anımsatıldı.

Açıklamada, Donetsk bölgesinde Popasna, Rubijna yerleşim birimlerinin ve Mariupol şehrinin kontrolünün ele geçirilmesi için çaba sarf edildiği kaydedildi.

Ukraynalı müzakereci: Görüşmeler Cuma günü devam edecek

Ukraynalı müzakereci David Arakhamia, Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmelerin 1 Nisan’da internet üzerinden tekrar başlayacağını söyledi.

Arakhamia, Reuters’ın yer verdiği internet mesajında, Ukrayna’nın her iki ülke liderlerinin buluşmasını önerdiğini, Ancak Rusya’nın anlaşma taslağında daha çok çalışma gerektiğini söyleyerek bunu reddettiğini belirtti.

Arakhamia, Salı günü İstanbul’dayapılan görüşmelerde, gelecekte Ukrayna lideri Volodimir Zelenski ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelecekte görüşmesi için yeterli ilerleme kaydedildiğini ve önerilerin Rusya’ya gönderildiğini söyledi.

Ukraynalı yetkililer, barış görüşmelerinde bazı iyimser işaretler olmakla birlikte, Rusya’nın askeri faaliyetlerini azaltma planının sahada ne anlama geldiğini görmeyi beklediklerini vurguladı.

Mariupol’a otobüs konvoyu gönderildi

Rusya’nın bugün Mariupol’da ateşkes ilan etmesinin ardından, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk, 45 araçlık bir otobüs konvoyunun mahsur kalan sivillere ulaşmak için bugün kente doğru yola çıktığını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Hollanda’dan Rusya’yla tüm ticaretin durdurulmasını istedi

Hollanda Parlamentosuna çevrim içi hitap eden Zelenski, Rusya’nın petrol ve gaz gelirleriyle savaşı fonladığını ve bu sebeple Hollanda’nın Rusya ile tüm ticaretini durdurmasını istedi.

Rusya’nın savaşa devam etmemesi için Avrupa’nın Rus gazı ithalatını sonlandırmasını isteyen Zelenski, Hollanda’dan Ukrayna’ya daha fazla silah göndermesi talebinde bulundu.

İkinci Dünya Savaşı’nın birkaç ülke arasındaki çatışmalarla başlayıp Rotterdam ve Londra’nın bombalanmasıyla devam ettiğini dile getiren Zelenski, “İkinci Dünya Savaşı’nın tekrarı yaşanıyor” ifadesini kullandı.

Rusya’nın adil bir savaş yürütmediğini dile getiren Zelenski, sorumluların Lahey’de yargılanması gerektiğini belirtti.

 İngiltere’nin yaptırımları bu kez Rus medyası yetkililerini hedef aldı

İngiltere, Ruslara yönelik yaptırım listesine 14 kişiyi daha ekledi. Yaptırım uygulanan kişiler arasında Gazprom Media CEO’su Aleksandr Zharov, Russia Today (RT) Genel Müdürü Alexey Nikolov ve Sputnik Uluslararası Yayıncılık Başkanı Anton Anisimov da yer alıyor.

Putin ‘ruble’ kararnamesini imzaladı

Rus gazına rubleyle ödeme yapılmasına yönelik kararnameyi imzalayan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Rubleyle ödeme yapılmazsa Rus gazı sözleşmeleri durdurulacak” dedi.

 ABD Başkanı Biden Joe, Rusya-Ukrayna Savaşı’na değinerek, “Aile bütçelerimiz, petrol fiyatları, bunların hiçbiri bir diktatörün savaş ilan edip etmemesine bağlı olmamalı” dedi. Biden , “Gaz fiyatları iki sorundan kaynaklanıyor. Birincisi Covid-19, İkincisi Vladimir Putin’dir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir