Rus hackerler Zelenski'nin ağzından teslim olun mesajı yayınladılar

Rusya’nın hacker (bilgisayar korsanları) grubu, savaşın ilk gününden bu yana iş başında. Ukrayna’nın siyasi ve askeri altyapısını hacklemek amacıyla gece gündüz çalışan grup, Ukrayna’nın pek çok önemli internet sitesini kullanılamaz hale getirmişti. Bunun üzerine dünyaca ünlü Anonymous grubu, Rusya’nın hackerlarına ve Moskova hükümetine karşı siber savaş başlattıklarını dile getirmişti. 

Hackerlar, deep fake teknolojisini kullanmaya başladı

Bilgisayar korsanları, 16 Mart 2022 tarihinde Ukrayna halkını şoka ve şaşkınlığa uğratan bir olaya imza attı. Ülkenin en çok izlenen televizyon kanallarından birini hackleyen Rus hacker grubu, ulusal haberlerde Zelenskiy’i gösterdi. Zelenskiy’nin Ukraynalılara “Silahları bırakalım. Teslim olalım. Artık teslim olma zamanı geldi.” dediği bir video paylaşıldı. Ulusal haberlerde sözde Zelenskiy’nin son dakika açıklaması olarak gösterilen video ülkede deprem etkisi yaratırken gerçekler ise sonradan ortaya çıktı. Videoda, Zelenskiy’nin yüzünün ve sesinin “deep fake” teknolojisiyle kopyalandığı ve aynı kıyafetler giydirilerek açıklama yaptırıldığı ortaya çıktı. 

“Başarısız olduğumuz artık aşikar, daha fazla vaktimiz yok”

Zelenskiy, deep fake teknolojisiyle oluşturulan videoda, “Bu savaşta başarısız olduğumuz artık aşikar. Daha fazla vaktimiz kalmadı. Ben, teslim olup Donbas’a dönmeye karar verdim. Başkan olmanın o kadar da kolay olmadığını artık anladım.” sözleri sarf ediliyor. 

Bu videonun ulusal haberlerde gösterilmesinin ardından açıklamalarda bulunan Atlantik Konseyi araştırma görevlisi Roman Osadchuk, televizyon kanalının bir tür siber saldırıya maruz kaldığını ifade etti. Videodaki mesajların yanlış olmasının yanı sıra böyle bir videonun var bile olmadığını aktaran Osadchuk, videoda deep fake teknolojisinin kullanıldığının kanıtlarını ise şu şekilde sıraladı: “Videonun ses kalitesi oldukça düşük. Zelenskiy’nin savaş boyunca sosyal medyaya yüklediği videolardan oldukça farklı görünüyor. Aydınlatma ise çok yetersiz. Ayrıca Zelenskiy’nin kafası, vücuduna oranla çok büyük. Videonun bazı yerlerinde çarpıtmalar bulunuyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.