Rus askerlerle uygulama üzerinden flört ederek gizli bilgileri ele geçirdi… Ukraynalı Mata Hari

Ukraynalı genç kadın ajan, çöpçatanlık uygulamasında oluşturduğu sahte hesapla Rus askerleriyle flört ederek gizli bilgileri ele geçirdi. 

Sözcü’de yer alan habere göre; Ukrayna’da Rus işgali sebebiyle memleketi Herson’dan kaçan genç kadın, internetteki bir çöpçatanlık uygulamasıyla Rus askerleri tuzağa düşürdüğünü ve Rus birliklerin yerini tespit ettiğini anlattı.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; ’Ukraynalı Mata Hari’ olarak tanımlanan 18 yaşındaki Lisa isimli kadın, Ukrayna’da savaşan Rus askerleriyle flört ederek yerlerini öğrendiğini söyledi. 

Ukraynalı ajan Lisa, görüştüğü Rus askerlerin fotoğraflarını da paylaştı.

İnternet uygulamasında kendini Rus olarak tanıttığını kaydeden Lisa, yazıştığı Rus askerlerin kendisine birliklerin gizlendiği yerlerle ve operasyonlarla ilişkin çok sayıda bilgi verdiğini belirtti. Bir askerin koruması olduğu üst düzey Rus komutanın yerini söylediğini; bir başka askerin de Rus ordusunun üs olarak kullandığı yerin fotoğraflarını gönderdiğini aktaran genç kadın, böylece düşman birliklerini kolayca takip edebildiğini anlattı.

Elde ettiği bilgileri gazetecilere verdi 

Lisa, TikTok’ta Rus askerlerden aldığı bilgileri Ukrayna ordusuna aktaran bir genç kızdan ilham aldığını ve çöpçatanlık uygulamasında oluşturduğu sahte hesapla Rus askerlerin peşine düştüğünü ifade etti. Konuştuğu bir Rus askerin “düğün ve araba parası biriktirmek için” savaşa katıldığını söyleyen genç kadın, edindiği bilgileri Rus ordusunu takip eden Slidstvo.info sitesindeki gazetecilere verdiğini kaydetti.

Hayatının Rus işgaliyle altüst olduğunu belirten genç kadın, konuştuğu Rus askerler için “Hepsi suçlu çünkü silahlarla başka bir ülkeye girdiler. Çalmaya, öldürmeye geldiler” dedi

Mata Hari olarak tanınan Hollandalı dansçı Margaretha Geertruida Zelle, 1. Dünya Savaşı sırasında düşman orduların komutanlarıyla ilişki kurarak gizli bilgileri Alman devletine aktarmıştı. 

Kaynak: T24

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir