Putin: Ukrayna tahılının gideceği ülkelerin sınırlandırılması görüşülebilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna tahılının sevkiyatı için Türkiye ve Birleşmiş Milletler aracılığıyla yapılan anlaşmaya ilişkin açıklamasında, tahılın ulaşacağı ülkelerin sınırlandırılmasının gündeme getirilebileceğini söyledi.

Reuters’ın aktardığı habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ufukta görünen bir küresel gıda krizine karşı uyarıda bulundu. 

Savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna limanlarında bloke edilen tahılın ülkelere ulaştırılmasını sağlayan tahıl koridoru anlaşmasına değinen Putin, “zengin Batılı ülkelerin” anlaşmadan avantaj sağlamaya başladığını söyledi.

Putin, “Eğer aracı ülke olarak Türkiye’yi Ukrayna’dan ihraç edilen tahılın neredeyse tamamı yoksul gelişmekte olan ülkelere değil, Avrupa Birliği ülkelerine gider” dedi.

Putin, tahıl koridoru anlaşmasından bu yana yalnızca 60 bin ton tahıl taşıyan 87 geminin yoksul ülkelere ulaştığını söyledi. Putin, Batı’yı “sömürgeci devlet” gibi davranmakla suçladı ve “Tabii ki bu yaklaşımla mevcut gıda sorunlarının ölçeği genişleyecektir” dedi.

Putin, tahıl sevkiyatının ulaşacağı noktaları sınırlandırmak gibi seçenekleri değerlendireceğini ve konuyu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuşacağını söyledi.

Tahıl koridoru anlaşması, İstanbul’da yapılan toplantı ile 22 Temmuz Cuma günü Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.