Prens William ile eşi Kate Middleton'ın Karayipler gezisi tedirgin başladı

TEDİRGİN BAŞLADILAR

Prens William ile eşi Kate Middleton, Kraliçe’nin tahta çıkışının 70’inci yılı nedeniyle düzenlenen Karayip turunun ilk durağı Belize’ye dün ulaştı. Ama ondan önce de bir şok yaşadı çift. Belize’deki bir köyde bulunan kakao çiftliğine yapacakları ziyaret, beklenmedik bir protesto sonucu iptal edildi. Çiftin ziyaret edeceği Indiana Creek adlı köyün sakinleri onları istemediklerini, o gösteride ellerinde taşıdıkları “Prens William arazimizi terk et” yazılı pankartlarla ifade etti. Buna rağmen William ile Kate, bir Orta Amerika ülkesi olan Belize’ye hareket etti. Protesto edildikleri köy yerine Hopkins kasabasında bulunan başka bir köyde bir kakao tarlasını ziyaret ettiler. Fakat yine de resmi törenle karşılanan çiftin, uçaktan indikten sonraki tedirginliği dikkatlerden kaçmadı.

O AYRINTIYI YİNE ATLAMADI
Aslında bu gezinin ilk gününde dikkat çeken bir başka ayrıntı daha vardı. O da Cambridge Düşesi Catherine’in, gezi için hazırladığı kreasyonunda yani kıyafetlerinde gizliydi. Aslında onu yakından takip edenlerin bildiği bu ayrıntıyı Kate bir kez daha atlamamıştı. Bir başka deyişle “nabza göre şerbet vermeyi” bir kez daha elden bırakmamıştı.

BELİZE BAYRAĞININ RENGİ
Prens William ile Kate Middleton, Belize’nin başkentinde resmi törenle karşılandı. Çift, uçağın merdivenlerine adım atar atmaz da Middleton’ın bu tür gezilerde hep yaptığı gibi konuk olduğu ülkenin bayrağının renginde giyinmiş olması dikkat çekti. Middleton, Belize bayrağı renginde gösterişli bir kıyafet giydi. Görünümünü de aynı renk ayakkabılar ve kayınvalidesi Prenses Diana’dan miras kalan yine aynı renk küpeler ve kolyeyle tamamladı. Böylece Middleton, aslında eşini ve kendisini herkesin aynı dostane hislerle karşılamadığı ülkeye, bayrağının renginde giyinerek bir selam göndermiş oldu.

‘GÖLGEDE BÜYÜRÜM BEN’
Bir Orta Amerika ülkesi olan Belize’nin bayrağı, 21 Eylül 1981’de kabul edildi. Bayrağın ortasında Belize arması yer alıyor. Dairenin solundaki beyaz adam yerli halkı; sağındaki adam ise Afrikalıları temsil ediyor. Ülkenin ulusal sloganı “Sub Umbra Floreo” (Gölgede büyürüm ben) bu çember biçimindeki bölümün altında yer alıyor. Bayrağın üst ve alt kısımlarında bulunan kırmızı çizgiler ise bağımsızlığı simgeliyor.

BİR KARAYİP ÜLKESİ
Belize, Orta Amerika’nın kuzeydoğu kıyısında bir Karayip ülkesi. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karayip Denizi yer alıyor. 1964 yılında İngiltere’ye bağlı özerk bir koloni olan bölge, 1973 yılında Belize ismini aldı, 21 Eylül 1981 tarihinde de İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlı bağımsız bir devlet statüsü kazandı.

ELBİSENİN ANA RENGİ DE UYUMLU
Çift, yine aynı gün bir kakao çiftliğini ziyaret etti. O ziyaret sırasında da Kate Middleton ülkedeki sıcak havaya uygun yazlık bir elbise ve seyrek kullandığı üzere açık ayakkabıyla görünümünü tamamladı. Aksesuar olarak da elbiseye uygun renkte bir çift küpe kullandı. O elbisenin dikkat çeken yanı da yine temel renginin Belize bayrağıyla uyumlu olmasıydı. Elbette küpelerinin de!

BU, İLK ÖRNEK DEĞİL
Aslında Belize’de sergilediği bu görüntü, yani ülke bayrağına uyumlu giyinmek Middleton’ın ilk yurt dışı gezisinden bu yana dikkat ettiği bir ayrıntı. Kraliyet ailesine gireceği kesinleştikten sonra özel moda danışmanlarıyla çalışan Middleton, özellikle de yurt dışı gezilerinde ya o ülkenin bayrağını temsil eden renklerde giyiniyor ya da yerel bir modacının tasarımlarını tercih ediyor. Bazen de yerel motifler taşıyacak şekilde giyiniyor. İşte Cambridge Düşesi Catherine ya da daha çok bilinen adıyla Kate Middleton’ın ‘nabza göre şerbet” verdiği o giysilerden seçmeler.

KIRMIZI- BEYAZ GİYİNDİ
Kate Middleton, geçen ay da Danimarka’ya bir ziyarette bulundu. Kırmızı ceketi ve beyaz gömleği de ülkenin bayrağındaki renkleri sembolize ediyordu.

UKRAYNA’YA DESTEK
Geçtiğimiz hafta eşiyle birlikte Londra’da bulunan bir Ukrayna Kültür Merkezi’ni ziyaret etti. O gün de ülke bayrağının rengine uyumlu mavi bir kazak giyip, yine Ukrayna bayrağını sembolize eden rozet taktı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir