Nestle, Rusya'yı KitKat'ı yasaklayarak cezalandırıyor

Dünyanın en büyük gıda üreticisi İsviçreli Nestle şirketi, çarşamba günü yaptığı açıklamada; KitKat çikolataları ve Nesquik kakao içecekleri dahil  zorunlu olmayan tüm ürünlerinin Rusya’da satışlarının durdurulacağını açıkladı. Rusya’daki yasaklardan etkilenecek ürünlerin büyük kısmının evcil hayvan maması ve kahve olduğunu söyleyen şirket sözcüsü;  2021 yılında bu ürünlerin toplam 1,82 milyar dolarlık hacim ve satış rakamı yakaladığını aktardı. 

Nestle Rusya’daki faaliyetlerini tamamen bitirmeyecek. Bebek maması ve tıbbi beslenme gibi temel ihtiyaç sınıfına giren besinlerin satışı, kar elde etme amacı olmadan devam edecek. 

Şirket bu hareketin Rusya’nın Ukrayna’da devam eden askeri operasyonuna bir yanıt niteliği taşıdığını belirtti.  ABD ve müttefikleri, küresel firmalara Rusya’yla bağlarını kesmeleri için baskı yapıyor. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ve bazı Ukraynalı politikacılar kısa süre önce bazı firmaları Rusya’daki varlıklarını sürdürdükleri için eleştirmişti. 

Nestle, Rusya’dan elde ettiği tüm karın Ukrayna’ya yardım olarak bağışlanacağını açıkladı. Ayrıca firma Rusya’da bulunan 7.000 çalışanına da ödemeye yapmaya devam edecek. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.