Kabe Kapısı'nın anahtarı kimin elinde?

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman Mekke’ye gitti ve Kâbe’nin içine girip geleneksel olarak güzel kokulu esanslar sürülen bezlerle Kabe’nin iç duvarlarını sildi.

Kabe Kapısı rutin olarak yılda iki defa açılıyor. Bunlardan biri de her sene Muharrem ayında gerçekleşiyor.

Kabe Kapısı’nın anahtarı ise İslam öncesinden başlayıp, Hz.Muhammed’in de onayıyla günümüze kadar devam eden bir uygulama olarak Beni Şeybi Ailesi’nde bulunuyor. 

Kabe’nin kapısının anahtar sahibi, Hz.Muhammed Mekke fethinden sonra, Allah’ın emriyle amahtarı zaten elinde bulundurmakta olan Osman bin Talha el-Şeybi’ye geri verdi. Bu büyük şeref halen ve kıyamet gününe kadar Osman bin Talha’nın torunlarına ait. Nesilden nesile geçiyor.

Anahtar şu an Beni Şeybi ailesinin büyüğü Şeyh Salih el Shai’de (Saleh Al-Shaibi) bulunuyor. Kabe kapısını kendisi açıp kapatıyor. Al-Shaibi, Mekke’de doğdu ve İslam araştırmaları alanında doktora yaptı. Başlangıçta bir üniversite profesörü olarak çalıştı ve din ve tarih üzerine birkaç kitap yayınladı. Ailesi, Mekke’nin fethinden bu yana Kabe’nin bekçisi rolüne atanmıştır ve Al-Shaibi aynı aileden 77. bekçidir.

ANCAK ZALİMLER ALIR

Hazreti Muhammed‘in “Kabe’nin örtüsünü Eşeyybi ailesinden ancak zalimler alır” mealindeki hadisi üzerine Kabe’nin anahtarı ve örtüsü o dönemden bu yana söz konusu ailece muhafaza ediliyor.

Kaynak: Arabnews.com / Twitter: Hasan Mert Kaya / CNN Arabic / Alarabiya.com

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.