Japonya’da Nanmadol Tayfunu nedeniyle tahliye uyarısı

Pazar sabahı en güneydeki ada Kyuşu’yu vuran ve birkaç gün içinde ana ada Honşu’ya geçmesi beklenen süper tayfun Nanmadol yüzünden pazar gecesini on binlerce insan acil durum barınaklarında geçirdi.

Yaklaşık 350 bin evde elektriğin kesilmesine, ulaşım ve iş hayatının sekteye uğramasına yol açan tayfun şimdilik 2 can aldı ve yaklaşık 90 kişiyi yaraladı.

Tayfunun geniş çaplı sel ve torak kaymalarını beraberinde getirmesi beklendiğinden, evlerini terk etmeleri uyarısı yapılanların sayısı 9 milyona ulaştı.

Saatte 240 kilometreye varan hızla fırtına estiren Nanmadol’un bazı bölgelere 24 saat içinde 400mm yağmur bırakacağı tahmin ediliyor.

Tayfun yüzünden hızlı tren seferleri, feribot seferleri ve yüzlerce uçuş iptal edildi. Çok sayıda dükkan ve diğer işletmeler kapandı. Bazı mülklerin etrafına kum torbaları yerleştirildi.

Kyuşu’nun güney ucundaki Kagoshima kentinde dün sabah toprak kayması meydana geldi, adada bir nehirde taşkın meydana geldi. Bir erkek arabasının sel suları altında kalması sonucu, bir diğeri toprak kaymasının altında kalarak öldü. Bir kişi kayıp. 87 kişi yaralandı. Yerel video görüntülerinde çatıların kopup yıkıldığı ve reklam panolarının devrildiği görülüyor.

Fırtınanın doğuya dönmesi ve Japonya’nın ana adası Honshu’nun üzerinden geçmesinin ardından çarşamba günü denize açılması bekleniyor. Başkent Tokyo’da şiddetli yağış görülürken, sel nedeniyle Tozai metro hattında seferler askıya alındı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.