Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye 'Tüm güçlerinizi geri çekin' diyerek nota verdi

rak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’yi resmi olarak tüm askeri güçlerini Irak topraklarından çekmeye çağırdı. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Bakanlığa çağrıldı.

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde Zap, Avaşin ve Metine gibi alanlara yönelik başlattığı operasyona ilişkin Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Ali Rıza Güney’i bakanlığa çağırdı. Bakanlık, “Kışkırtıcı eylem ve ihlallerin durdurulması” çağrısını içeren notayı Türkiye büyükelçisine iletti.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, saldırılara tepki gösterilen açıklamada, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, birkaç gündür başlatılan büyük operasyonla ilgili olarak bakanlığa çağrıldı ve kendisinden bir açıklama istendi. Kendisine sert mesajlar içeren bir mektup da verildi. Bu tür eylemlere ve ihlallere son verilmesi istendi.

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Irak, gerekli ve uygun önlemleri almak konusunda yasal hakka sahiptir”

“Irak, uluslararası sözleşme ile Birleşmiş Milletler (BM) hükümlerine uygun olarak gerekli ve uygun önlemleri almak konusunda yasal hakka sahiptir. Türkiye, meydana gelen bu tür düşmanca ve tek taraflı eylemler karşısında Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve uluslararası hukuk kurallarına uymalıdır.” 
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.