İngiltere'de Johnson dönemi bitiyor mu?

İngiliz hükümetinde Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid’in görevi bırakmasıyla başlayan istifa dalgası sürüyor.

İngiltere’de Çocuk ve Aileden Sorumlu Bakan Will Quince istifa ettiğini açıkladı. Quince Twitter hesabından yaptığı açıklamada;

“Büyük bir üzüntü ile bu sabah Başbakan’a istifamı sundum. Halefime iyi şanslar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Quince’in istifasından kısa süre sonra Ulaştırma Bakan Yardımcısı Laura Trott ve okullardan sorumlu bakan Robin Walker da istifa ettiğini açıkladı.

Ouince’in ardından Ulaştırma Bakan Yardımcısı Laura Trott ve okullardan sorumlu bakan Robin Walker da istifa ettiğini duyurdu.

Öğle saatlerinde İngiltere’de İçişleri Bakan Yardımcısı Victoria Atkins ile Jo Churchill de istifa ettiklerini duyurdu. Böylelikle İngiltere’de toplam istifa sayısı 17’ye ulaştı.

JOHNSON’DAN İLK AÇIKLAMA

İstifa depremi sonrası açıklamada bulunan Boris Johnson “Görevime devam edeceğim” dedi.

İNGİLTERE’DE PEŞ PEŞE İSTİFALAR

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, dün art arda hükümetteki görevlerinden istifa ettiklerini açıklamıştı.

Javid, Twitter’dan paylaştığı mektupta, artık vicdanen görevine devam edemeyeceğini ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a güven duymadığı için görevinden istifa ettiğini belirtti.

İstifasını sunmak için Johnson’la görüştüğünü aktaran Javid, “Bu görevde hizmet etmek çok büyük bir ayrıcalıktı ancak artık vicdanım rahat bir şekilde devam edemeyeceğimi üzülerek belirtmek istiyorum” ifadesini kullanmıştı.

Javid’in istifa açıklamasından kısa bir süre sonra Sunak da Twitter’dan yaptığı paylaşımda istifa ettiğini açıklamış ve paylaşımında şu ifadelere yer vermişti.

“Halk haklı olarak hükümetin düzgün, yetkin ve ciddi şekilde yönetilmesini bekliyor. Bunun benim son bakanlık görevim olabileceğinin farkındayım ancak bu standartlar için savaşmaya değer olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum”

İki bakanın istifa kararı, Johnson’ın, Muhafazakar Parti milletvekili Chris Pincher’a yönelik görevi kötüye kullanma şikayetinden haberdar olmasına rağmen, Pincher’a hükümette verdiği görevden dolayı “son derece pişman” olduğunu açıklamasının ardından gelmişti. Johnson, milletvekili Pincher’la ilgili tutumu nedeniyle baskı altındaydı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.