Hong Konglu aktivist sömürge döneminden kalma yasayla 40 ay hapis cezası aldı

Çarşamba günü siyasetçi ve eski talk show sunucusu kışkırtıcı sözler sarf etmek, izinsiz toplantılara katılmaya teşvik ve kamu düzenini bozmak da dahil yöneltilen 11 yasal suçlamayla 5 bin Hong Kong doları (yaklaşık 9 bin 500 TL) para cezasına çarptırıldı.

50 yaşındaki Tam, Pekin’in Hong Kong genelinde şiddetlenen hükümet karşıtı protestoları bastırmak amacıyla baskıcı ulusal güvenlik yasasını uygulama koymasından sadece birkaç hafta sonra, Temmuz 2020’de tutuklanmıştı. Kapsamlı yasaya göre ayrılıkçılık, yönetimi devirmeye yönelik faaliyetler, terörizm ve yabancı güçlerle işbirliği azami ceza olarak müebbet hapisle cezalandırılabilir.

Yargıç Stanley Çan, bölge mahkemesinde Tam’ın cezasını belirlerken, 2019’da şehri sarsan protestolar göz önüne alındığında Hong Kong’un sosyopolitik gerçekliğini görmezden gelemeyeceğini söyledi:

Mahkeme, sanığın suçunun ciddiyetini ve siyasi amacının daha iyi anlaşılmasını da sağlayan sosyal ve siyasi gerçekliği hükmün arka planından ayıramaz.

Yasal suçlamaların bazıları katı ulusal güvenlik yasasından önce yapılmış olsa da dava, Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam tarafından ulusal güvenlik davalarını yürütmek için seçilen yeni komisyonun üyesi olan bir yargıç tarafından üstlenildi.

Tam, 2020’deki Çin karşıtı protestolar sırasında Hong Kong’un “kurtuluşunu” ve “zamanımızın devrimini” savunmak da dahil kışkırtıcı sloganlar atmakla suçlanmıştı.

Avukatları mahkemede, kendisinin uzun zamandır siyaset ve sosyal konularda tutkulu olduğunu, kendi çıkarları için değil toplum için değişim istediğini savundu.

Tam, mahkemeye gelmeden önce Facebook sayfasına “Cezam Hong Kongluların ifade özgürlüğünü etkileyecek” yazılı bir mesaj bıraktı.

Yasayı eleştirenler, onlarca yıldır kullanılmayan sömürge dönemi isyana teşvik suçunun, güvenlik yasasının yürürlüğe girmesinin ardından daha fazla uygulanmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.