Gazze’de İsrail hapishanelerindeki Filistinli ”idari tutuklulara” destek gösterisi düzenlendi

GAZZE (AA) İsrail’in Filistinli tutuklulara yönelik “idari tutukluluk” uygulamasını protesto etmek için Gazze Şeridi’nde gösteri yapıldı.

Filistinli tutuklularla ilgilenen Muhca ElKudüs Kurumunun çağrısıyla düzenlenen eylem kapsamında Filistinliler, Beyt Hanun Sınır Kapısı yakınında bir araya geldi.

Göstericiler, İsrail’in Filistinli tutuklulara yönelik “idari tutukluluk” uygulamasını kınayan dövizler taşıdı.

Kurumun Medya Sözcüsü Muhammed eşŞekaki, burada yaptığı konuşmada İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların durumunun küresel destek bulması için dünyaya duyurulması gerektiğini belirtti.

Şekaki ayrıca “idari tutukluluk” uygulamasını protesto için açlık grevi yapan Halil elAvavde (95 gün) ile Raid Reyyan’ın (60 gün) sağlık durumundan İsrail’in sorumlu olduğunu vurguladı.

Kurumun bir diğer Basın Sözcüsü Tamir ezZeanin de uluslararası insan hakları ve insani kuruluşlara İsrail’in mahkumlara yönelik ihlalleri karşısındaki sessizliğini bozma çağrısında bulundu.

Zeanin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail’in Filistinli tutuklular aleyhindeki keyfi eylemleri, işlediği suçların yanı sıra “idari tutukluluk” olarak isimlendirilen uygulamanın da sona ermesi gerektiğini belirtti.

Filistin Esirler Cemiyeti, idari tutukluluk uygulamasını protesto için 95 gündür açlık grevinde olan Avavde ile 60 gündür açlık grevindeki Reyyan’ın sağlık durumunun kritik olduğunu açıklamıştı.

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular

Filistin kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 4 bin 500 Filistinli bulunuyor.

İsrail, “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor.

Tutuklunun, “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

(Abonesi olduğumuz AA’dan değiştirilmeden eklenmiştir.)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.