Fransa'da aşırı sıcaklar için kırmızı alarm!

Fransız Meteoroloji İdaresi Canicule olarak isimlendirilen kavurucu sıcakların yaklaştığını bildirdi. Hafta sonuna kadar süreceği açıklanan aşırı sıcaklık nedeniyle Fransız vatandaşların dikkatli olmaları ve güneşte kalmaktan kaçınmaları çağrısı yapıldı. Bununla birlikte Cuma günü Fransa tarihinin en yüksek yaz sıcaklığının görülebileceği tahmin ediliyor.

Yüksek sıcak dalgası beklenen ve kırmızı alarma geçilen 12 bölge şöyle:

Tarn, Haute-Garonne, Gers, Tarn-et-Garonne, Lot-et-Garonne, Landes, Gironde, Charente, Charente-Maritime, Deux-Sevres, Vienne ve Vendee.

Fransa basını ise ülkedeki bazı bölgelerde sıcaklıkların 40 derecenin üstüne kadar çıkacağını söylüyor. 16 Mayıs’ta göreve gelen yeni Fransa Başbakanı Elisabeth Borne da sosyal medya hesabından vatandaşlara dikkatli olmalarını, serin yerde kalmalarını ve acil durumlarda 15 numaralı hattı aramaları konusunda tavsiyelerde bulundu.
Yakın zamanda, 23 bölgede turuncu alarm verilmiş ve yüksek sıcaklık beklenen yerlerdeki kamuya ait havuzların gece açık kalma saatlerine ek süre getirilmişti. Aşırı sıcakların, halihazırda gıda ve tedarik sıkıntısı yaşanan Fransa’da kuraklığı tetikleyerek krize ve orman yangınlarına sebep olacağından endişe ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir