Fransa enerjide 'itidal' çağına geçiş yapıyor

İkonik Fransız bistro camları üreten bir fabrika, yükselen enerji maliyetlerini dengelemek için fırınlarını çalıştırıyor. Fransa çevresindeki şehirler, elektrik kullanımını azaltmak için sokak lambalarını ve diğer dış mekan aydınlatmalarını kapatıyor. Normandiya’da bazı okullar, doğal gazı korumak için odun yakarak sınıfları ısıtmaya başlayacak.

Rusya, Avrupa’nın enerji kaynakları üzerindeki denetimini gittikçe kısıtlarken, Fransa 1970’lerdeki petrol krizinden bu yana en büyük enerji tasarrufu planını devreye sokmuş durumda. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hükümeti, Fransızları sert bir kış tehdidiyle yüzleşmek için yeni bir enerji “itidal” çağına hazırlanmaya çağırırken; hane halklarına ve işletmelere hükümetin onları koruyacağı konusunda da güvence veriyor.

Geçtiğimiz ayın sonlarında televizyonda ulusa hitaben bir konuşma yapan Macron, “Biri diğerinden daha vahim olan bir dizi krizle karşı karşıyayız” demişti. “Çizdiğim resim bolluğun sonlarından biri” diye eklemiş, “Bir kırılma noktasına geldik” ifadesine yer vermişti.

Ulusal çaba girişimi; işletmeleri ve bireyleri, araç havuzunu arttırarak, termostatları düşürerek ve geceleri ışıklı reklam tabelalarını kapatarak  (birkaçını saymak gerekirse) enerji tasarrufunu benimsemeye çağırıyor. Bunlar olmaması durumunda ise vatandaşların elektrik kesintileri veya enerji tayınlama riskiyle karşı karşıya kalacaklarını belirtiyor.

Cuma günü, Enerji Dönüşüm Bakanı Agnès Pannier-Runacher, hükümetin soğuk kış mevsiminde enerji kullanımı üzerinde “kısıtlayıcı önlemlerden kaçınmaya” çalışacağını söyledi. Pannier-Runacher, bu konuda tedbir alan vatandaşlara güvence vermeye çalıştı.

Fransa’da hükümet; gaz ve elektrik faturalarını uygun fiyatlı tutmak için Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana 26 milyar avro üzerinde harcama yaptı. Geçtiğimiz hafta da enerji faturaları üzerindeki üst sınır yıl sonuna dek uzatıldı.

Gıda ve yakıt maliyetleri hali hazırda Fransız aileleri zorlarken, Başbakan Élisabeth Borne işletmeleri ülkeleri için enerji tasarrufuna ivedilikle çağırıyor. Şirketlerin enerji kullanımlarını yüzde 10 oranında düşürmeleri ya da elektrik ve gazda karne dağıtım uygulamasına geçiş gerekecek.

İşletmeler bu ay; bir “enerji itidali elçisi” atamak ve hükümete elektrik tüketimini azaltmak için planlar sunmak zorunda kalacaklar.

 

Kaynak: New York Times

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.