Fitch: ABD’nin kredi notu görünümünü negatiften durağana revize etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Amerika Birleşik Devletleri(ABD)’nin kredi notunu “AAA” olarak belirtirken, not görünümünü “negatif ” ten “durağan”a revize etti. Fitch’ten yapılan açıklamada, görünüme yönelik revizyonun, salgın sonrası güçlü ekonomik toparlanma ve canlı devlet gelirleriyle iyileşen kısa vadeli kamu borcu dinamiklerini yansıttığı aktarıldı.

ABD ekonomisinin 2022’nin ikinci yarısında ve 2023 boyunca yavaşlayacağına işaret edilen açıklamada, iş gücü piyasasının gücünün devam etmesiyle desteklenen tüketime bağlı olarak ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 2,9 büyümesinin beklendiği ifade edildi. Açıklamaya göre, ekonominin 2023’te yüzde 1,5 ve 2024’te yüzde 1,3 büyümesi tahmin ediliyor.

“Çin’deki karantinalar tedarik zinciri sorunlarını şiddetlendirdi”

ABD’de 2022 ve 2023 yılı ortalama enflasyon beklentilerinin ise sırasıyla yüzde 7,8 ve yüzde 3,7’ye yükseltildiği belirtilirken, yüksek enflasyonun tüketici harcamalarını etkilemeye başlayacağı bildirildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başta petrol fiyatları olmak üzere emtia fiyatlarını artırdığı vurgulanan açıklamada, Çin’deki karantinaların ise tedarik zinciri sorunlarını şiddetlendirdiği ve temel mal fiyatları üzerinde baskı yarattığı ifade edildi ve sıkı iş gücü piyasası koşullarının da nominal ücret enflasyonu üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğu aktarıldı. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.