Çin Dışişleri Bakanı Pelosi'nin Tayvan ziyaretini değerlendirdi

Çin devlet kanalı CCTV’nin aktardığı habere göre, ASEAN Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Pelosi’nin Çin’in tepkisini çeken Tayvan ziyaretini değerlendirdi.

Wang, Çin’in krizi önlemek için diplomatik çabalarda bulunduğunu ancak “temel çıkarlarının zarar görmesine asla izin vermeyeceğini” söyledi.

Çin’in Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası yaptığı ve yapacağı hamlelerin gerekli ve zamamlı olduğunu söyleyen Wang, amacın ulusal egemenliği ve güvenliği korumak olduğunu vurguladı.

Wang, Pelosi’nin Tayvan ziyareti hakkında “manik, sorumsuzca ve fazlasıyla mantıksız” ifadelerini kullandı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi bu hafta Çin’in tehdit ve itirazlarına rağmen Tayvan’a bir günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. 

Çin-Tayvan anlaşmazlığı
Çin’de İkinci Dünya Savaşı’nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kay-şek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının Ada’da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971’e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin’i temsil etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne çevirmesinin ardından 1971’de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin’in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, “Tek Çin” ilkesini benimseyerek Tayvan’ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Çin, boğaz ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletlerde ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir