Çin, ders kitaplarındaki çizimlerden dolayı 27 kişiyi cezalandırdı

The Guardian’da yer alan habere göre, aylar süren araştırma sonucunda eğitim bakanlığı çalışma grubu, kitabın ‘güzel olmadığını’ ve bazı çizimlerinin ‘oldukça çirkin’ ve ‘Çinli çocukların neşeli hallerini uygun şekilde yansıtmadığını’ tespit etti.

10 yıl kadar önce People’s Education Press tarafından yayınlanan kitap, ülke genelinde ilkokullarda kullanılıyordu.

Konu, mayıs ayında bir öğretmenin içinde biçimsiz suratları, şişik pantolonlu insanların olduğu, erkeklerin kızların eteğini çektiği ve bir çocuğun görünürde bacağında dövme olduğu çizimlerin fotoğraflarını paylaşmasıyla gündeme geldi.

Sosyal medya kullanıcıların bazıları çizimleri eğlenceli bulurken, birçoğu ise eğitim sektöründeki Batılıların kasıtlı çalışmaları olduğunu öne sürerek Çin’i itibarsızlaştırdığı ve Çin’e yönelik kültürel saldırı olduğu konusunda eleştirdi.

Eğitim yetkilileri, pazartesi günü yaptığı açıklamada, içerisinde yayınevinin başkanının da olduğu 27 kişinin ‘görevlerini ve sorumluluklarını ihmal ettiği’ gerekçesiyle cezalandırıldığını söyledi.

Açıklamada, illüstratörlerin, tasarımcıların ve stüdyolarının artık ders kitabı tasarımı ya da bununla alakalı çalışmalar yapmayacakları söylendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.