Bu yıl Meksika’da15 medya çalışanı katledildi

Güney Meksika’da çevrimiçi haber programı yürüten yerel bir gazeteci öldürüldü. Bu cinayetle birlikte bu sene Meksika’da 15 medya çalışanı öldürülmüş oldu.

The Guardian’da yer alan habere göre, Guerrero eyaleti savcıları yaptığı açıklamada, gazeteci Fredid Roman’ın, eyalet başkenti Chilpancigo’da vurulduğunu söyledi.

Roman’ın programı ‘The Reality of Guerrero’, çoğunlukla devlet düzeyi siyasete odaklanıyordu. Kendisi aynı zamanda köşe yazarıydı. Guerrero, uyuşturucu çeteleri, silahlı çeteler ve sürekli çatışan diğer gruplarla bilinen bir eyalet.

Juan Arjon Lopez’in ölü bulunmasından bir hafta sonra

Roman’ın ölüm haberi, Kuzey eyaleti Sonora’da bağımsız gazeteci Juan Arjon Lopez’in ölü bulunmasından bir hafta sonra geldi. Savcılar, cesedi San Luis Rio Colorado’da bulunan Lopez’in başından vurularak öldürüldüğünü bildirdi. 

Uyuşturucu çete şiddetinin sık yaşandığı bölgede, mart ayında gönüllü araştırmacılar, San Luis’deki bir çöplüğün yakınındaki çölde gizlenmiş mezar çukurlarında 11 ceset buldu.

Ağustos ayının başında, Guanajuato eyaletindeki bir bira mağazasında içerisinde bir gazetecinin de bulunduğu dört kişi öldürüldüğü saldırıda yetkililer, saldırının neyle ilgili olduğunun bilinmediğini söyledi.

Gazeteci cinayetlerini genellikle organize suçlular işlerken, küçük kasaba yetkilileri ya da siyasi veya suç motivasyonuna sahip siyasetçiler de şüpheliler arasında yer alıyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi Meksika temsilcisi Jan-Albert Hootsen Arjon Lopez’in ölümünden sonra yaptığı açıklamada, bu sene, daha önceki basın mensubu cinayetlerinde tutuklamalar yapılmış olsa da, cezasızlık ortamının bu saldırıları körüklemeye devam ettiğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.