Boris Johnson'dan Downing Sokağı'na veda: Benden bu kadar millet

Arka arkaya yaşanan siyasi skandalların ardından istifa eden Boris Johnson, bugün Britanya başbakanlığına resmen veda etti. Johnson, veda konuşmasında “Benden bu kadar millet” dedi. 

Britanya’da Muhafazakâr Partililerin oylarıyla Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın yeni parti lideri ve başbakan seçilmesinin ardından Boris Johnson, Downing Sokağı’na resmen veda etti. Johnson, eşi Carrie Symmonds ile Başbakanlık Konutu’ndan çıktı. 

Johnson, “Benden bu kadar” diyerek veda ettiği konuşmasında kendi dönemindeki Brexit sonrası gelişmeler, Covid-19 salgını, Rusya’nın Ukrayna işgali gibi kritik gündemleri hatırlattı.

Johnson, halefi Truss’a güvendiğini belirtti. 

Downing Sokağı’ndan ayrılan Johnson, Balmoral Kalesi’ne giderek Kraliçe Elizabeth ile görüşecek.

Boris Johnson’ı istifaya götüren süreç

Britanya Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 salgınının ilk günlerinde ülkede kapanma önlemleri uygulanırken Başbakanlık Ofisi’nin verdiği partiler ortaya çıktığında para cezası alan isimlerden biri olmuş ve muhalefet tarafından yalan söylemekle suçlanmıştı.

Lideri olduğu Muhafazakâr Parti içinde 6 Haziran’da güven oylamasına gidilmiş ancak Johnson 148’e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Johnson’ın için istifaya götüren son skandal, Muhafazakâr Parti milletvekili ve partinin Grup Yöneticisi Chris Pincher’a yönelik taciz suçlamalarıyla çıkmıştı. Johnson’ın Pincher hakkındaki suçlamaları bildiği halde kendisine görev verdiği iddia edilirken Başbakanlık önce bu durumu yalanlamıştı. Johnson daha sonra konuyla ilgili daha önce bilgilendirildiğini kabul etmişti. 

Johnson’ın taciz suçlamalarını bildiği Pincher’ı görevlendirdiğinin ortaya çıkmasının ardından ilk olarak Sağlık Bakanı Sajid Javid ile Maliye Bakanı Rishi Sunak istifa etmiş, hükûmette istifa dalgası yayılmıştı.

Johnson, 7 Temmuz’da 10 Numara önünde yaptığı açıklamada istifa ettiğini açıklamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.