Belçikalılar daha ucuz akaryakıt için Fransa’ya gidiyor

Belçika ile Fransa arasında akaryakıt fiyatlarında yaşanan, litrede 30 ila 50 centlik farklar nedeniyle Belçikalılar araçlarına yakıtı Fransa’dan alıyor.

Fransa hükümetinin akaryakıtta indirimi artırması nedeniyle ülke ile komşusu Belçika arasında benzin ve mazot fiyatları 30 cent kadar açıldı. Fransa’daki bazı benzin istasyonlarının ek indirim kampanyaları uygulamasıyla bu fark 50 cente kadar çıkıyor.

Belçika basınında yer alan habere göre, yüksek benzin ve mazot fiyatları nedeniyle vatandaşlar bu ürünleri başka ülkelerden temin ediyor. Özellikle sınıra yakın bölgelerde oturan Belçikalılar araçlarına akaryakıtlarını Fransa’dan alıyor. Aracına yaklaşık 40 litre yakıt alan bir Belçikalı bu ürüne kendi ülkesinden yaklaşık 12 ila 20 euro daha az ödemiş oluyor.

Depo dışında en fazla 10 litre akaryakıt alınabiliyor

Belçika’da daha fazla tasarruf etmek isteyenler araçlarının deposunu doldurduktan sonra yanlarında götürdükleri bidonları da dolduruyor. Mevcut kurallar göre bir aracın, deposunun dışında bidonla en fazla 10 litre akaryakıtla sınırı geçmesine izin veriliyor. Ancak iki ülke arasındaki sınırda bu durum denetlenmediği için pek çok kişi limitlerin çok üzerinde akaryakıtı bidonlarla getiriyor.

Bu durum, Belçika’nın Fransa sınırına yakın bölgelerindeki akaryakıt istasyonlarının da tepkisini çekiyor. Ülkedeki istasyonlar yakıt satamamaktan şikayet ediyor. Belçika’da benzinin litre fiyatı 1,72 euro, mazotun litre fiyatı da 2,07 euro seviyesine bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.