Avrupa Birliği, Ukrayna'ya 500 milyon avroluk daha askeri yardımda bulunabilir

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Ukrayna’ya ek 500 milyon avroluk askeri yardım yapılabileceğini duyurdu.

Borrell, Fransa’da düzenlenen gayriresmi AB Liderler Zirvesi’nin ikinci gün oturumlarının girişinde yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya yapılan askeri desteğe ek 500 milyon avro daha sağlamayı önerdiğini söyledi.

‘RUSYA’YA YÖNELİK BASKI DEVAM EDECEK’

Liderlerin “Ukrayna’ya askeri desteğin artırılması, Rusya’ya baskı yapmaya devam edilmesi konusunda” hemfikir olduğunu belirten Borrell, ek desteğin kısa süre içinde kararlaştırılmasını beklediğini ifade etti.

Borrell, 27 Şubat’ta da AB’nin Ukrayna ordusuna 450 milyon avro değerinde silah, 50 milyon avro değerinde koruyucu ekipmanlar gibi askeri malzeme yardımı yapmaya karar verdiğini ve bunun AB tarihinde bir ilk olacağını bildirmişti.

PUTİN, DONBAS’A SİLAH DESTEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güvenlik Konseyi toplantısında, “Kiev rejiminin Batılı sponsorları, uluslararası hukuku göz ardı ederek Ukrayna’ya açıkça paralı asker gönderiyor” ifadelerini kullanmış, Donbas’ta Moskova’nın tanıdığı Donetks ve Luhansk cumhuriyetlerine silah gönderme önerisini de desteklediğini kaydetmişti.

Gönderilecek silahlar arasında ‘taşınabilir hava savunma sistemi’ olan MANPADS yer alacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.