Amerika’da evin ve sağlık sigortan yoksa hayatın fena kayar

Dünyanın gerek ekonomik gerekse askeri en güçlü ülkesi. Bazılarına göre fırsatlar ve rüyalar ülkesi. Avrupa’ya göre yabancıya daha dost insanların ve göçmenlerin ülkesi. İnsan hakları basın ve düşünce özgürlüğü kuvvetler ayrımının en güçlü olduğu yetenek ve rekabetin teşvik gördüğü bir ülke. Yenilikler teknolojik sıçramalar en başarılı araç ve gereçleri üreten 310 milyonluk en batıdan en doğuya üç saat farkı olan bir dev toprak. Üstünde hemen hemen her ırktan milletten dinden insanların barındığı kişi başına milli geliri 55 bin dolar olan bir ülke.

2018 yılı ocak ayında yayımlanan bir istatistiğe göre bu ülkede 500 bin insan evsiz, sokaklarda parklarda otellerin girişinde köprü altlarında tren istasyonlarında yatıyorlar. Yani her 10 bin kişiden 17 si evsiz.

Evsizlerin çoğunluğu dilenerek yaşamaya çalışıyorlar, bazıları bir enstrüman çalarak bazıları ellerinde acındıran sözler yazılı levhalar taşıyor bazıları da kedi ve köpekleri ile birlikte insanların vicdanına ve acıma duygularına seslenerek para topluyorlar. 

Köşe yazısının tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.