Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Ukrayna lideri Zelenski'yle telefonda görüştü

Ukrayna ile Almanya arasında Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter-Steinmer’in Kiev ziyaretinin istenmemesi ile başlayan diplomatik gerginlik, iki ülke liderinin bugün yaptığı telefon görüşmesi ile yumuşama evresine girdi.

Karar’ın haberine göre Steinmeier, Zelenskiy’le yaklaşık 45 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptı. Alman Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada görüşmeyle geçmişteki yanılgıların giderildiği belirtildi.

Açıklamada Cumhurbaşkanı Steinmeier’in Zelenski’ye “Ukrayna halkının Rus saldırganlığına karşı gösterdiği cesur mücadele için saygı, dayanışma ve desteklerini sunduğu“ bildirildi. Her iki liderin de görüşmeyi çok önemli ve çok iyi olarak nitelendirdiği bildirilirken, iletişimde kalma kararı verildi.

Steinmeier, Kiev’e davet edildi

Zelenski bu görüşmede hem Cumhurbaşkanı Steinmeier hem de Federal Hükümeti Kiev’e davet etti. Steinmeir Nisan ayında Kiev’e gitmek istemiş ancak bu ziyaret Ukrayna tarafından istenmemişti.

Federal Almanya Başbakanı Olaf Scholz da bu gerekçeyle Ukrayna’ya ziyaret etmeyeceğini açıklamıştı. Scholz bu konuda “Almanya Cumhurbaşkanı’nın davetinin iptal edilmesi bir problem. Bu hala ortada duruyor“ şeklinde konuşmuştu.

Son olarak ana muhalefet lideri Friedrich Merz Kiev’e gitmiş ve Zelenski’yle görüşmüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir