ABD Başkanı Biden kürtaj yasağıyla ilgili konuştu

ABD’de milyonlarca kadın, Yüksek Mahkeme’nin 50 yıllık “Roe v Wade” kararını bozmasının ardından Haziran ayında anayasal Kürtaj hakkını kaybetti. Karar, tek tek eyaletlerde kürtajın yasaklamasının önünü açtı. Bazı eyaletlerde kürtaj yapan klinikler kapanmaya başladı.

Bu eyaletler, kürtaj hizmetlerini sürdürme ya da kaldırma bakımından mücadele alanları haline geldi. Kürtajın yasaklandığı ya da kısıtlandığı eyaletlerdeki kadınlar, kürtajın yasal olduğu bölgelere gitmek için eyalet sınırlarını aşmak zorunda kalabilir.

Biden: “İnsanlar buna inanmıyor olabilir, ama bu olacak”
Hürriyet’te yer alan habere göre Google, kullanıcıların konum geçmişlerinden, ABD’deki kürtaj kliniklerine yapılan ziyaretler nedeniyle insanları kovuşturmada kullanılabilecek verileri kaldırmak için adım attığını söylüyor.

Demokrat eyalet valileriyle video konferans yoluyla yapılan toplantıda konuşan Biden, bazı eyaletlerin kürtaja erişim için eyalet sınırlarını geçen kadınları tutuklamaya çalışabileceğini söyledi.

Biden, hükümetin, kürtajın yasak olduğu eyaletlerde düşüğe yol açan haplara erişimi sağlayacağını belirtti ve kürtajın hala yasal olduğu eyaletlere seyahat eden kadınların federal hükümet tarafından korunacağını söyledi.

Southern Methodist Üniversitesi’nde siyaset bilimi uzmanı Dr. Matthew Wilson’a göre, federal hükümetin müdahalesi Yüksek Mahkeme’ye kadar gidebilecek daha fazla yasal sorunlara yol açabilir. Wilson, eyaletlerin özellikle federal hükümetin “eyalet yasalarını geçersiz kılmak ve zayıflatmak için aktif çalıştığına” inanması halinde bu sorunların yaşanacağını söyledi.

Karar hakkında

‘Roe v Wade’ kararı, hamile kadınlara hamileliklerinin ilk üç ayında kürtaj yaptırma hakkı tanıyordu. Hamileliğin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemleri içinse yasal kısıtlama ve yasaklar devreye giriyordu.

Mahkemenin bu kararından sonra 13 eyalette kürtaja erişim hakkı ciddi şekilde kısıtlanmış ya da engellenmişti. Biden, ancak ara seçimlerde Demokratların kazanması halinde Kongre’nin federal kürtaj haklarını geri getirme yetkisinin olacağını söyledi.

Google bilgileri silecek

BBC’nin Los Angeles’taki muhabiri Peter Bowes, kürtajı sınırlayan eyaletlerde polisin, hamileliği sonlandırma planları yapan kişilerin akıllı telefonlarındaki arama kayıtlarına ve coğrafi konum verilerine erişmeye çalışabileceğinden endişe duyulduğunu söylüyor.

Bunu göz önünde bulunduran Google, önümüzdeki haftalarda sistemlerinin bir kürtaj kliniğine, danışma merkezine, aile içi şiddet barınağına veya “özellikle kişisel” hizmetler sunan diğer tesislere yapılan bir seyahati tespit ettiğinde bilgileri silmeye başlayacağını açıkladı.

Bir kullanıcının konum geçmişindeki bilgiler, hassas olarak değerlendirilen bir yere yapılan ziyaretten kısa bir süre sonra kaldırılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.