27 Çin savaş uçağı, Tayvan hava savunma sahasına girdi

aipei, 27 Çin uçağının Tayvan hava savunma sahasına girdiğini açıkladı.

Reuters’ın aktardığı habere göre, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin’le gerilimi tırmandıran Tayvan seyahatinden sonra Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin savaş uçaklarının  Tayvan hava savunma sahasına girdiğini söyledi.

Bakanlık, 22 Çin uçağının Tayvan Boğazı sınır çizgisini geçtiğini söyledi.

Çin’in askeri tehdit ve itirazlarına rağmen Tayvan’a ziyaret gerçekleştiren ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi bugün (3 Ağustos) Tayvan’dan ayrıldı.

Çin, Pelosi’nin Tayvan’a inmesinin ardından salı akşamı itibariyle ada yakınlarında tatbikatlara başlayacağını duyurmuş ve adaya yeni ekonomik kısıtlamalar uygulamaya başlamıştı.

Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin’de İkinci Dünya Savaşı’nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kay-şek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının Ada’da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971’e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin’i temsil etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne çevirmesinin ardından 1971’de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin’in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, “Tek Çin” ilkesini benimseyerek Tayvan’ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Çin, boğaz ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletlerde ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.